5,0 (0)

Favorilere Eklendi

Favorilerime Git

Atatürk ve Arkeoloji Osmanlı`dan Cumhuriyet`e Bir Disiplinin Evrimi

Ürün Kodu: 9786257994958
%25
345,00 TL 258,75 TL


 Siparişiniz yarın kargoya verilecektir !
Tükenmek Üzere
Yeni Ürün

 

Atatürk ve Arkeoloji

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Bir Disiplinin Evrimi

Töre Sivrioğlu

 

Osmanlı İmparatorluğu topraklarında, dünyada eşi benzeri görülmemiş, çok büyük bir tarihi miras yatıyordu. Bilhassa arkeolojik kalıntı açısından dünyanın en zengin topraklarına sahiptik. En eski dört nehir uygarlığından Mezopotamya ve Mısır, Helen uygarlığının merkezleri Suriye, Küçük Asya ve tek başına bir arkeolojik cennet sayılabilecek Filistin, Osmanlı egemenliğindeydi. Bunun herkes farkındaydı; İngiliz arkeologlar, Alman arkeologlar, Amerikalı arkeologlar... Peki Osmanlı hükümeti? Onlar farkında mıydı?

 

Arkeolog Dr. Ulaş Töre Sivrioğlu, Atatürk ve Arkeoloji adlı eserinde bizi önce Osmanlı topraklarında tarihi bir gezintiye çıkarıyor, sonra elimiz kolumuz bağlı bir şekilde, kültürel mirasımızın önemli bir kısmının dünyanın seçkin müzelerine olan yolculuklarını izliyoruz. Batı ülkeleri için nasıl bir “açık büfeye” dönüştüğümüzü okuyoruz satır satır… Sonra cumhuriyet kuruluyor, Mustafa Kemal Atatürk geliyor ve tüm mirasımızın izini yeniden sürmeye başlıyor.

 

 Elinizdeki kitap, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün kültürel mirasımızı nasıl koruma altına alıp yücelttiğinin ve Türkiye’de arkeoloji biliminin temellerinin nasıl atıldığının hikâyesi…

 

Editör: Selnur Güneş

Yayınevi: Kafka Kitap

Türü: Kurgu Dışı / Tarih

Cilt Bilgisi: Karton Kapak

Kâğıt Bilgisi: 3. Hamur 

Basım Tarihi:  Şubat 2024

Basım Bilgisi:  1.Baskı

Sayfa Sayısı: 226

Kitap Boyutları: 16x24 cm

ISBN No: 978-625-799-495-8

Barkod: 9786257994958

 

Çıkış Tarihi: Şubat 2024Popüler Ürünler