Dehanın Eylemi (Parşömen Fanzin, İnceleme)

Dehanın Eylemi (Parşömen Fanzin, İnceleme)

“En büyük savaşın dini çevrelere karşı verilerek, bağnaz gruplarla nasıl mücadele edildiğinin de tarihidir Avrupa kültür tarihi. Protestanların, Evangelistlerin ya da İncilcilerin baskılarına karşı kararlı, amansız mücadelenin de tarihidir.”

Avrupa Düşünce Tarihi kitabı Frank M. Turner’ın Yale Üniversitesi lisans öğrencilerine verdiği on beş derslik notlarından oluşuyor. Rousseau’nun moderniteye meydan okumasıyla başlayıp Nietzsche bölümüyle tamamlanıyor. Kitabı okurken ilginç gelen, ilk defa duyduğum ve şairin dediği gibi her tekrarda bir yenilik vardır diyerek bazı bilgilerin tekrarı olabilir aldığım notlar…

Rousseau

Voltaire ve yandaşlarının kendisini sık sık eleştirmesinin arkasında XVI. Louis erkinin olduğunu düşünen Rousseau, toplum için; sahte görünüşler ve tavırlardan oluşan bir dünyadır tespitinde bulunur. Spartalılar için, mutlu bir cehalet içindeler yorumunu uygun gören Rousseau, insanlar akıllarından ziyade tutkuları tarafından yönlendirilirler diyerek, “Akıl tutkuların kölesidir” diyen çağdaşı David Hume’u neredeyse takip etmiştir.

DEVAMI İÇİN: Parşömen Fanzin

Kitabı inceleyip satın almak için: Avrupa Düşünce Tarihi