İki Dünyalı Bir Yaşam (Cumhuriyet Kitap, röportaj)

İki Dünyalı Bir Yaşam (Cumhuriyet Kitap, röportaj)

1992 yılında Orta Afrika’nın küçük bir ülkesi olan Burundi’de çocukluğunu geçiren Fransız yazar Gaël Faye’nin yaşamından kesitler sunan Küçük Ülke Kafka Kitap tarafından yayımlandı.

Gürer Mut: Küçük Ülke tek kelimeyle acı yüklü, sarsıcı bir hikâye. Aradan geçen yıllara rağmen Ruanda savaşının tüm anılarının hâlâ benliğinizde canlı olduğunu görüyoruz. Sizi bu romanı yazmaya yönelten neydi?

Gaël Faye: Savaş ve soykırımın hatıraları yirmi beş yıl sonra da zihnimde capcanlı duruyor çünkü Ruanda ve Burundi toplumları hâlâ acı çekiyorlar. Eski kurbanlar ve failler, aynı bölgelerde, aynı tepelerde hâlâ birlikte yaşıyor. Geçmişten kurtulmak imkânsız. Fakat çocukluğumun hikâyesini yazmaya karar vermemin nedeni farklı. O hikâye bahsettiğim içerikten daha az dramatik. Birkaç yıl önce, Burundi’de hayatın sıradan olduğu, iç savaştan önceki o dertsiz tasasız günleri anlatan, “L’ennui des après-midi sans fin” (Bitimsiz İkindilerin Can Sıkıntısı) adlı bir şarkı yazdım. Şarkı, söylemek istediklerimin tamamını ifade edemeyecek kadar kısaydı. O yüzden Orta Afrika’nın küçük bir ülkesindeki bu çocukluk hikâyesini yazmaya karar verdim.

Röportajın devamını aşağıdaki görselden okuyabilirsiniz: 

 

Kitabı inceleyip satın almak için: Küçük Ülke