Kitaplar

Samarra’da Randevu

Bir de insanlar vardı. Korkunç insanlar; onları korkunç kılacak bir şey yapmamışlardı, oluşları korkunçtu sadece.

“Neden bahsettiğini çok iyi bilen bir adamın elinden, fevkalade bir üslupla çıkmış bir kitap arıyorsanız, Samarra’da Randevu’yu okuyun.”
—Ernest Hemingway

 

1930 yılının Noel’inde Gibbsville’in kaymak tabakası dans partilerinin heyecanıyla çalkalanmaktadır. Bu sosyetik etkinliklerin merkezinde ise Julian ve Caroline English çifti vardır. Ancak bir kadehin dibinde peyda olan tek bir pervasızlık, Julian’ın bu seçkin toplulukla tüm nezaket bağlarını koparır ve yok oluşa doğru frenlenemeyen düşüşünü başlatır.

 

Gibbsville cemiyet hayatının vazgeçilmezlerinden olan Julian, hayatın cömert yüzünden başka bir şey görmemiştir. Üç güne sığan çöküşü ise aslında müsrifliğin, aşırı alkol tüketiminin ve birkaç patavatsızlığın sonucudur; acı sonunu çarpıcı kılan da bu olaylar silsilesinin böyle önemsiz ve engellenebilir olmasıdır.

 

O’Hara keskin toplumsal zekâsı ve gerçekçiliğinin tartışmasız göstergesi olan bu modern klasikte akıcı ve tamamen dünyevi bir kara mizah anlatısı yakalıyor; şiirselliğe kapılmadan, üstelik Hemingway ya da Fitzgerald’da pek rastlanmayan bir açıklıkla anlattığı badirelerin herhangi birimizin başına gelmeyeceği konusunda da bize telkinde bulunmaktan âdeta kaçınıyor.

 


 

“Bir el bombasının pimini çekersiniz, bomba birkaç saniye içinde patlar ve küçük bir alandaki insanları öldürür, sakatlar. Sonucunda gömülecek cesetler, tedavi edilecek yaralılar ortaya çıkar. Dullar, babasız çocuklar ve acılı ana babalar yaratır. Geride kalanlara aylık bağlayan sistemin çarkları çalışır, kimilerinde savaş karşıtlığını tetiklerken kimilerinde kalıcı bir nefrete yol açar. Tehlike bölgesinin dışındaki bir adam el bombasının yarattığı kıyımı görür ve kendini ayağından vurur. Bomba patlamadan iki dakika önce orada duran bir başkası, Tanrı’ya ya da tavşan ayağının uğuruna inanmaya başlar. Bir başka adam insan beynini ilk defa görmüştür ama bu imgeyi zihninin derinliklerine gömer ve gördüklerinin tarifi nihayet yıllar sonra bir gece dudaklarından döküldüğünde anlattıklarının dehşeti karısını ondan uzaklaştırır.”