Ángeles Mastretta

Kategori
Yazar
BİYOGRAFİ

1949 yılında Meksika’da doğan gazeteci, yazar, oyuncu ve yapımcı Ángeles Mastretta, gençliğinde gazeteci babasının izinden gitmeyi tercih etti ve kariyerine Siete ile Ovaciones dergilerinde habercilik yaparak başladı. 1974 yılında Meksikalı Yazarlar Merkezi’nden aldığı bursla edebi yazın üzerine çalıştıktan sonra 1978 yılında ilk şiir kitabı  La pájara pinta yayınlandı. Bunu 1985 yılında yayınlanan ilk romanı Arráncame la vida izledi ve yazara Mazatlán Edebiyat Ödülleri’nde yılın en iyi kitabı ödülünü kazandırdı. Beyaz perdeye de uyarlanan bu romanın başarısı sayesinde yazarlığa odaklanmaya karar veren Mastretta, 1996 yılında okurla buluşan Mal de Amores romanıyla da Latin Amerika Çalışmaları Merkezi’nin takdim ettiği prestijli Rómulo Gallegos Ödülü’ne layık görüldü.

 

Kızının beklenmedik şekilde hastalanmasının ardından, hastanede ona bakarken hayatındaki önemli ve dikkat çekici kadınların hikâyelerini anlatmaya başladı. Bu hikâyeler de sonradan her kadının otobiyografik anlatılarına dayanan ve bunları gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen İri Gözlü Kadınlar öykü kitabının temelini oluşturdu.

 

Latin Amerika edebiyatının “Boom” olarak adlandırılan döneminde Meksika Devrimi ve feminizm odaklı eserler kaleme alan Mastretta halen El País gazetesine ve NEXOS dergisine yazılar yazmaktadır.

ESERLERİ